Föreningen Orusts Släktforskare

Släktforskningspärmar

_________________________________________________________

i släktforskarhörnan på Henåns bibliotek

Folke Almegius

Orust mantalslängd m m 1610-1773

 

 

Erik Skantorp

Bouppteckningar

Erik Skantorp

Dokument Inland

Erik Skantorp

Domstolsprotokoll

Erik Skantorp

Långelanda

Erik Skantorp

Myckleby, Torp

Erik Skantorp

Stala, Röra, Tegneby

Erik Skantorp

Skörtorps gårdsarkiv

 

 

Rune Arvidsson

Långelanda mantalslängd 1755-1815

Rune Arvidsson

Mollösund kyrkobok födda, vigda 1711-

Rune Arvidsson

Mollösund kyrkobok döda 1711-

Rune Arvidsson

Morlanda mantalslängd 1755-1790

Rune Arvidsson

Morlanda mantalslängd 1795-1810

Rune Arvidsson

Myckleby kyrkobok födda 1688-1790

Rune Arvidsson

Myckleby kyrkobok födda, vigda, döda 1688-1807

Rune Arvidsson

Röra mantalslängd 1755-1840

Rune Arvidsson

Stala mantalslängd 1755-1830

Rune Arvidsson

Stala mantalslängd 1835-1845

Rune Arvidsson

Tegneby mantalslängd 1755-1830

Rune Arvidsson

Tegneby mantalslängd 1835-1840

Rune Arvidsson

Torp födda1688-1800

Rune Arvidsson

Torp mantalslängd 1755-1815

Rune Arvidsson

Torp vigda, döda 1688-1800

 

 

Karl Hermansson

Röra torp

Karl Hermansson

Röra gårdar och torp

Karl Hermansson

Stala gårdar och torp

Karl Hermansson

Tegneby gårdar och torp

 

 

Kent Isaksson

Morlanda födda 1711-1760

Kent Isaksson

Morlanda födda 1761-1790

Kent Isaksson

Morlanda födda 1791-1800

Kent Isaksson

Morlanda vigda 1711-1800

Kent Isaksson

Morlanda döda 1711-1790

Kent Isaksson

Morlanda döda 1791-1800

 

 

Martin Persson

Dragsmark födda, vigda, döda 1685-1929

Martin Persson

Torp födda 1688-1795

Martin Persson

Torp vigda 1688-1897-1920

Martin Persson

Torp döda 1689-1860

 

 

Rolf Berlin

Käringön 1711-1795

 

 

Ann-Marie Dimbou

Bouppteckningar Orust-Tjörn 1840-

 

 

Gunvor Larsson

Släktforskning Långelanda

 

 

Bengt Elling

Folk o gårdar i Bokenäs o Dragsmark 1

Bengt Elling 

Folk o gårdar i Bokenäs o Dragsmark 2

 

 

Gottfrid Franzén

N Hoga Stala

Gottfrid Franzén

Utdrag ur Orust Tjörn dombok 1668-1673                      

Gottfrid Franzén

Utdrag ur Orust Tjörn dombok 1684-1726                  

 

 

Curt Lennerhed

Kändals släkter

 

 

Gunnar Andersson

Krokholms trankokeri mm

 

 

Karl Johan Andersson

Släktforskarcirklar

 

 

CE Johansson

Mollösundsskiften

 

 

Karl Johansson                    

Släktgrenar

 

 

Okänd

Bohuslänia

Okänd

Dokument om Fattigvården i Myckleby 1873-1920

Okänd

Familjereg. Morlanda 1500-1830, personer o gårdar

Okänd

Familjereg. Morlanda 1500-1830, fiskelägen Skaftögård

Okänd

Gravstensinventering

Okänd

Lagfarter 1701-1745

Okänd

Klövedals församling födda 1699-1778

Okänd

Långelanda födda 1688-1790

Okänd

Långelanda födda, vigda, döda

Okänd

Morlanda, torp och backstugor

 

Myckleby mantalslängd 1755-1815

 

Stenkyrka födda, döda 1799-1861

 

Tegneby pastorat in-o utflyttning. Födda, vigda, döda mm

 

Tegneby torpinventering 1974-1976

 

Öckerö kyrkoböcker 1684-1778

 

Öckerö kyrkoböcker 1779-1860

 

Släktutredningar på Orust

 

Efterlysningar av släkt

 

Båtsmän i Bohuslän

 

Mönstringsrullor 1717-1909

 

1:a Båtsmanskompaniet

 

2:a Båtsmanskompaniet     

 

 

Ulla och Arne Grahm

Högås socken, Gårdar och torp

 

 

Birgitta Oscarsson,

Margit Lindqvist &    

Ulla Grahm                     

Skredsvik 1-4, Gårdar och torp